
LED Black Creative Bollard Light Aluminum Lawn Light IP65 Waterproof GAS1077
The concave light source design, the light pouring down like a waterfall when illuminated, has an excellent lighting effect. The light body is made of high-quality die-casting aluminum with excellent heat dissipation effect, which can meet the needs of long-term outdoor work. Using lens diffuser, excellent light effect, is an ideal choice for outdoor landscape lighting.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description
The concave light source design, the light pouring down like a waterfall when illuminated, has an excellent lighting effect. The light body is made of high-quality die-casting aluminum with excellent heat dissipation effect, which can meet the needs of long-term outdoor work. Using lens diffuser, excellent light effect, is an ideal choice for outdoor landscape lighting.

Features:
1. Using lens diffuser, high brightness, good light transmission effect, color rendering index ≥80
2. Good environmental temperature adaptability, can work normally between -15℃~50℃
3. Using high-voltage power supply, LED has long life, outdoor lighting system is safe and reliable
4. High-quality aluminum lamp body, good heat dissipation effect. The surface adopts powder spraying process, waterproof and rustproof, beautiful and durable
5. IP65 protection level
6. Multiple sizes and powers are optional, support customization
Product parameters:
| Model | GAS1077 |
| Materials | Aluminum/Lens Diffuser |
| Power | 3W |
| Lumen | 500lm |
| CRI | >80Ra |
| Voltage | AC 100~277V |
| Color Temperature | 2700K,3000K,4000,6000K |
| Finish | Black/White/Platinum Grey/Shiny Grey |
| Size | L76*W76*H600/800mm |
| IP Rate | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
Product Size:

Q: Can I have a sample order for bollard light?
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
Q: How to proceed an order for bollard light?
2. We quote according to your requirements.
3.Customer confirms the samples and places deposit for formal order.
4. We arrange the production.
Q: Is it ok to print my logo on bollard light product?
Q: Do you offer guarantee for the products?
Hot Tags: LED Black Creative Bollard Light Aluminum Lawn Light IP65 Waterproof GAS1077, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Round Outdoor Lawn Light Pathway Light Bollard L...
-

LED Modern Bollard Fixtures Decorative Lawn Lights I...
-

New Products LED Pathway Light Black Led Lawn Light ...
-

LED Rounded Bollard Outdoor Light 910mm Height IP54 ...
-

LED Modern Bollard Outdoor Light Ultra-thin Design I...
-

LED Outdoor Bollard Light Landscape Light for Garden...

