
LED Modern Cube-shaped Bollard Outdoor Light Post Light IP54 GAS1107-400
Description: The cube-shaped bollard outdoor light can emit light on one or both sides, which is suitable for lighting in areas such as outdoor aisles and is very practical. The light body is made of die-cast aluminum, which has good heat dissipation effect. The PC diffuser is used to evenly...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
The cube-shaped bollard outdoor light can emit light on one or both sides, which is suitable for lighting in areas such as outdoor aisles and is very practical. The light body is made of die-cast aluminum, which has good heat dissipation effect. The PC diffuser is used to evenly diffuse the light, creating a beautiful outdoor landscape atmosphere. The height of the lamp body has multiple specifications, which can be selected according to the requirements of the on-site environment, and it also supports customization.

Features:
1. Small and simple modeling, wide range of applications, can be placed in the corner, aisle, next to the pool, etc.
2. Using PC diffuser, high brightness, good light transmission effect, color rendering index ≥80
3. Good environmental temperature adaptability, can work normally between -15℃~50℃
4. High-quality aluminum lamp body, good heat dissipation effect.
5. IP54 protection level
6. Multiple sizes and powers are optional, support customization
Product Parameters:
| Model | GAS1107-400 |
| Materials | Aluminum/PC Diffuser |
| Power | 7W |
| CRI | >80Ra |
| Voltage | AC 100~277V |
| Color Temperature | 2700K,3000K,4000,6000K |
| Finish | Black/White/Platinum Grey/Shiny Grey |
| Size | L100*W60*H400mm |
| IP Rate | IP54 |
| Warranty | 3 Years |
Product Size:

Light-up Effect:

Q: Is this lawn lamp waterproof?
Q: Does this lawn lamp have dimming function?
Q: Is this lawn lamp suitable for commercial use?
Q: Can this lawn lamp be customized?
Q: Do this lawn lights have long-term durability?
Hot Tags: LED Modern Cube-shaped Bollard Outdoor Light Post Light IP54 GAS1107-400, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Modern Small Bollard Outdoor Light Post Light IP...
-

LED Outdoor Bollard Light Landscape Light for Garden...
-

LED Outdoor Bollard Light Pathway Light IP65 GAS1104
-

LED Modern Garden Bollard Lights IP65 GAS15042832
-

LED Modern Bollard Outdoor Light Aluminum IP65 GAS15...
-

LED Modern Bollard Outdoor Light Post Light IP65 GAS...

