
LED Bollard Floodlight Tree Lighting Outdoor Landscape IP66
The original outdoor tree lighting fixture, the lamp body adopts cylindrical appearance, simple and generous, exquisite and beautiful. The light body adopts the whole structure of waterproof without grouting process, the protection level reaches IP66, the light body can be matched with the number of light sources and luminous color according to the site demand.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
The original outdoor tree lighting fixture, the lamp body adopts cylindrical appearance, simple and generous, exquisite and beautiful. The light body adopts the whole structure of waterproof without grouting process, the protection level reaches IP66, the light body can be matched with the number of light sources and luminous color according to the site demand.

Features:
1. 6063 aluminum alloy extrusion molding and die-casting aluminum lamp body, stacked splicing installation, with light direction adjustment locking function. Surface electrostatic spraying, strong corrosion resistance, suitable for harsh outdoor environment.
2. Configured with CREE/OSRAM imported light source, with excellent light color performance. Highly transparent anti-glare optical device
High-transparent anti-glare optics, adjustable 10 degrees - 60 degrees range of luminous angle, effectively improve the use of lighting scenes.
3. Monochrome/RGB/RGBW full color control, support DMX512 control system. Brand power supply with good electromagnetic compatibility, will not cause electromagnetic interference to the surrounding environment.
Product parameters:
| Model | TUL-A |
| Materials | Aluminum |
| Power | 40W/80W/120W/160W/200W/240W |
| CRI | >80 |
| Voltage | AC100~250V |
| Color Temperature | 3000K~6000 K |
| Finish | Black |
| Size | D200*H302mm(Lamp body)/D280*H112mm(Base) |
| IP Rate | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
Product Size:

Beam angle and illuminance diagram:

Hot Tags: led bollard floodlight tree lighting outdoor landscape ip66, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
No Information
No Information
You Might Also Like
-

LED 3W Mini Stainless Steel Outdoor Inground Light I...
-

LED 3W Square Stainless Steel Outdoor Inground Light...
-

LED COB 30W Half Moon Outdoor Inground Light
-

LED COB 9W Stainless Steel Outdoor Inground Light
-

LED In-ground Recessed Light for Stairs and Corner I...
-

LED Inground Light Outdoor Recessed Light IP67 Corne...

