Direct Wire-in Thermal Photocontrol (Sub-miniature) For Outdoor Lighting Landscape Light Mini Photocell Light Sensor JL-101A
JL-101 type photocontrol is suitable for automatic switch control of street lights, garden lights, corridor lights, door lights and other lighting fixtures.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description

JL-101 type photocontrol is suitable for automatic switch control of street lights, garden lights, corridor lights, door lights and other lighting fixtures. This type of light controller can realize the control function of day off and night on the basis of the change of light intensity in the natural world.
This product is complied with the Standard for Non-industrial photocontrol for Lighting Control UL773A.
Features
· Time Delay 20~120s
· Ambient Temperature: -20℃ ~ +70℃
· PET enclosure (UL94 V-0)
· Copper alloy lock nut
Product parameters:
| Model | JL-101A |
| Rated Voltage | 120VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Loading | 600W Tungsten,480VA Ballast,2A e-Ballast |
| Power Consumption | 1.5W Max. |
| Operate Levels | 10~20Lx Turn-On / 30~60Lx Turn-Off |
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Related Humidity | 0.96 |
|
Fail Mode |
Fail-On |
| Lead Wire | AWG#18, AWM3321 |
| Rainproof Cap | Optional |
| Certifications | UL,CE,ROHS |
Product Size:

Installation:
Disconnect power, remove junction box cover, place the SWITCH in knockout hole and fasten with lock-nut.
Wire according to the diagram:

Do not install the switch with the Photocell facing artificial or reflected light. This will cause the unit to cycle on and off at night.
Initial Testing:
· It is normal for the SWITCH to take few minutes to turn off when first installed.
· To test "turn on" during daytime, cover its eye with black tape or other opaque material.
· Do not cover with finger because light traveling through fingers may be great enough to keep the switch open.
· Test will take approximately 2 minutes.
* Operation of this switch is not affected by weather, moisture or temperature changes.
Accessory:

Hot Tags: Direct Wire-in Thermal Photocontrol (Sub-miniature) For Outdoor Lighting Landscape Light Mini Photocell Light Sensor JL-101A, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

5W LED Aluminium Bollard Light Modern Design IP65 Wa...
-

LED Modern Bollard Outdoor Light Ultra-thin Design I...
-

6W LED Window Sill Light Outdoor Wall Light IP65 HOL...
-

LED Modern Small Bollard Outdoor Light Post Light IP...
-

LED Variable Focusing Outdoor Spot Light Zoomable Sp...
-

LED Inground Light Outdoor Recessed Light IP67 Corne...



