
80W All In One LED Solar Street Light Commercial Solar Street Lights
This line of solar street lights is designed specifically for high-end installations. It includes a power range of 50W to 180W to meet the demands of pole heights ranging from 5m to 14m. Because of the design of the rotating led arrays with the auto-lock gear, the lighting area can be readily adjusted to improve lighting efficiency and reduce light waste.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
This line of solar street lights is designed specifically for high-end installations. It includes a power range of 50W to 180W to meet the demands of pole heights ranging from 5m to 14m. Because of the design of the rotating led arrays with the auto-lock gear, the lighting area can be readily adjusted to improve lighting efficiency and reduce light waste.
Features:
1. Lumileds SMD5050 5W/LED can achieve ultra-high lumens performance of up to 170lm/W.
2. The core components of solar lights, MPPT solar charge controller, brand new LiFePO4 battery, and high-efficiency MONO solar panels, are designed to ensure long-term and stable performance for more than ten years.
3. For high-challenge situations, the housing is made of robust aluminum die-casting and has an anti-corrosion powder coating.
Product parameters:
| Model |
HUC-80WZ |
| Materials | Aluminum+PC+Glass |
| LED Power | 80W |
| Color temperature | 2700K丨3000K丨4000K丨6000K |
| Luminous flux(lm) | Max 13600LM |
| Battery | LifePO4 battery 12.8V 48AH |
|
Solar panel |
MONO Solar panel 103Watts 18V |
| Motion sensor | Microwave / optional |
| Charge controller | Programmable MPPT with PIR motion sensor |
| Automatic dimming | 30% to 100% when motion sensor is triggered. |
| IP Rate | IP65 IK08 |




Hot Tags: 80w all in one led solar street light commercial solar street lights, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

150W High Lumen Outdoor Waterproof Ip65 Parking Lot ...
-

50W Outdoor LED Street Light For Public Lighting
-

100W Outdoor One Pole Power Integrated Lamp Led Stre...
-

150W Road Lamp IP65 Outdoor Led Street Light
-

50w Led Street Light Ip65 Waterproof For Outdoor Str...
-

150W Garden Road Lighting Outdoor Ip65 Waterproof Al...

