LED Solar Street Light All In One with Motion Sensor IP65 YUF08OSSL2837
Description: Hydget led solar street light meets all outdoor lighting needs. The appearance of the street light is designed in a modern style, integrating lighting, radar motion sensor, photovoltaic and energy storage systems all in one. Features: 1. Streamlined lamp body and internal waterproof...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
Hydget led solar street light meets all outdoor lighting needs. The appearance of the street light is designed in a modern style, integrating lighting, radar motion sensor, photovoltaic and energy storage systems all in one.

Features:
1. Streamlined lamp body and internal waterproof structure make the whole street light reach IP65 protection level
2. Built-in radar infrared sensor, multiple brightness modes, energy saving
3. Built-in 6.4V 12AH LiFePO4 replaceable battery provides continuous lighting for up to 3 days on rainy days.
4. High-quality monocrystalline silicon solar panels are used for good power generation.
5. Suitable for wall or pole installation, the maximum installation height is 5 meters.

Product Parameters:
| Model | YUF08OSSL |
| Body Materials | Aluminum |
| Solar Panel | 12V 20W Monocrystalline |
| Battery Capacity | 6.4V 12AH LiFePO4 |
| Sensor | Radar Sensor |
| Power | 11W |
| LED Chip | SMD 2835 |
| Lumens | 1600LM |
| CRI | >80Ra |
| Beam angle | 30° (Customizable) |
| Color | 3000K/4000K/6000K |
| Size | L658*W234*H16mm |
| Mounting Mode | Wall or Pole |
| Installation Height | 4~5M |
| IP Rate | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
Radar Motion Sensor Control Mode:
Provides 3 brightness modes:
● Normal 20% light on at night
● Back to 20% without triggered after 15s.
● 100% light on when it is triggered

Product Structure:
All in one structure, including radar sensor, battery, solar panel, SMD 2835 LED chip, PC diffuser...

Product Size:

Application:

Hot Tags: LED Solar Street Light All In One with Motion Sensor IP65 YUF08OSSL2837, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Outdoor Bollard Light Landscape Light for Garden...
-

LED Outdoor Bollard Light Pathway Light IP65 GAS1104
-

LED Two Lens Diffuser Outdoor Wall Light IP65 Waterp...
-

LED Modern Garden Bollard Lights IP65 GAS15042832
-

LED IP67 Square Half Moon Recessed Light Outdoor Spo...
-

LED 3W IP67 Square Recessed Light for Garden Yard Co...




