
LED 15W Underwater Pool Wall Light Stainless Steel IP68
This swimming pool wall lamp is a type of lighting fixture specifically designed for installation on the walls of swimming pools. These lamps are intended to provide both functional and aesthetic lighting, enhancing the overall ambiance and safety of the pool area.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
A swimming pool wall lamp is a type of lighting fixture specifically designed for installation on the walls of swimming pools. These lamps are intended to provide both functional and aesthetic lighting, enhancing the overall ambiance and safety of the pool area.
Swimming pool wall lamps are designed to be IP68 waterproof and resistant to the elements, as they are exposed to water, chlorine, and other pool chemicals. They are typically constructed with materials such as stainless steel to ensure their longevity in a pool environment.
Features:
Luminaire material: 304 stainless steel, high transmittance tempered glass, anti-aging silicone sealing ring
Waterproof grade: IP68
Environmental temperature: -20 ℃ -+45 ℃
Control methods: single control, seven color internal control, seven color external control, DMX512 control
Product Parameters:
| Model | HYD-6260 |
| Power | 15W |
| Dimension | D260*H85mm |
| CRI | >80Ra |
| Voltage |
DC24V
|
| Color Temperature | 2700K,3000K,4000,6000K |
| Material | 304 Stainless Steel+ Tempering glass |
| IP Rate | IP68 |
| Warranty | 2 Years |
| Installation method | Surface mounted |
Product Size:

Hot Tags: led 15w underwater pool wall light stainless steel ip68, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED 12W Underwater Pool Wall Light Stainless Steel IP68
-

LED 60W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 18W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 12W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 9W Underwater Pool Fountain Light Stainless Stee...
-

LED 3W Underwater Light Stainless Steel IP68

