
LED Recessed Window Sill Light IP65
This recessed window sill light is designed with private mold, built-in ultra-high brightness LED chip, single LED power up to 18 watts. With a high-transmission acrylic lens, it can illuminate farther than the average window sill light on the market, and the waterproof effect is also very good.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
This recessed window sill light is designed with private mold, built-in ultra-high brightness LED chip, single LED power up to 18 watts. With a high-transmission acrylic lens, it can illuminate farther than the average window sill light on the market, and the waterproof effect is also very good.
Features:
1. Lamp body material: high-quality aluminum die-casting molding
2. Lens: optical grade acrylic lens
3. Emitter: high purity aluminum reflector, anodized
4. Sealing: built-in high-temperature siliconized rubber, waterproof and dustproof
5. Adopt ultra-high brightness CORE/Jinyuan/Pure LED chip, with high brightness, low energy consumption, less heat generation and no glare.
6. 30,000~50,000 hours service life, impact resistant, and can be powered by AC220V/DC24V according to actual demand.
Product Parameters:
| Model | SW-CTD02 |
| Materials | Aluminum+PMMA |
| Power of each LED | 3~18W |
| Beam Angle | 8*360° |
| CRI | >80Ra |
| Voltage | 220V/DC24V |
| Color Temperature | 2700K,3000K,4000,6000K |
| Finish | Black/White/Platinum Grey/Shiny Grey |
| Size | L300*W100*H65mm |
| IP Rate | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
Product Size:

Hot Tags: led recessed window sill light ip65, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China







