
New Wall Mounted Solar Light Muses Series
The mission of MUSES is to comply with the requirement of the Dark Sky Association by limiting the upward light waste ratio (UWLR) to <1%. Limiting upward light reduces environmental light pollution and protects the view of our night sky for all. By using 2700K/3000K led chips, it provides a friendly environment to animals in the dark to protect their eyes from LED lights. MUSES is a solar bollard light for gardens, walkways public parks as well as ecologically sensitive
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
MUSE solar wall light offers a futuristic design with a five-year warranty for public space outdoor lighting applications where the benefits of IK10 vandal resistance are required. LifePO4 battery combined with an intelligent lighting program provides 100% power up to 280 lm for 4 hours before changing to 30% power of full production to 100% when the PIR sensor is triggered. It ensures up to four nights of lighting on a single full charge of the battery. The mission of MUSES is to comply with the requirement of the Dark Sky Association by limiting the upward light waste ratio (UWLR) to <1%. Limiting upward light reduces environmental light pollution and protects the view of our night sky for all.
We also offer the MUSE Solar wall light in a wildlife-friendly version retaining all the features of the original product. Wildlife-Friendly lighting is specifically designed to minimize the ecological impact on animals and insects.
Features:
- IK10 vandal resistant for outdoor lighting
- Wild animals friendly without lighting pollution
- Hidden base with inner screw more elegant & neat finishing
- 36 hours backup with fullly charged battery
- LED power is automatically adjusted to save energy
- High luminous flux output up to 280lm perforance
- LiFePO4 battery inside more than 10 years lifetime
- Equipped PIR motion sensor to save energy
- Dusk to Dawn automatically ON/OFF
Product parameters:
| Model | AI-GL275R/W |
| Materials | Aluminum+PC+Glass |
| LED Power | SMD3030 0.2W/led |
| Color temperature | 2300K~6000K |
| Luminous flux(lm) | 280lm |
| Battery | LifePO4 battery 3.2V 12AH 38.4WH |
|
Solar panel |
MONO Solar panel 6.2 Watts 5V |
| Charging time | 5 hours |
| Discharging time | >36 hours |
| Battery lifetime | 6,000 cycles @ D.O.D 80% |
| Battery autonomy | 2~3 days |
| IP Rate | IP65 |
Hot Tags: New Wall Mounted Solar Light Muses Series, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

80W All In One LED Solar Street Light Commercial Sol...
-

200W High Lumen Outdoor Waterproof Ip65 Parking Lot ...
-

100W High Lumen Outdoor Waterproof Ip65 Parking Lot ...
-

50W High Brightness Aluminum Ip65 Waterproof Led Str...
-

150W Road Lamp IP65 Outdoor Led Street Light
-

200w Led Street Light Ip65 Waterproof For Outdoor St...

