LED Anti-glare Outdoor 48W Linear Wall Washer Light IP65 WAJXS-5353C
High power anti-glare wall washer light, minimalist shape design, suitable for outdoor key area lighting and outdoor buildings, building high walls, bridges and other flood lighting.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction

Features:
● Integrated heat dissipation type lamps, practical ambient temperature range -20° ~60°, electrical safety Class III.
●The light body 6063 extruded aluminum profile, thermal conductivity 210W/M*K, excellent heat dissipation effect.
Aluminum alloy die-casting end cover, stainless steel screws, aging-resistant silicone seal ring.
● Deep cavity structure design, built-in trapezoidal anti-glare hole grille piece;

●High efficiency PMMA optical lens, precise angle, uniform light spot;
●Waterproof breathing valve installed in the lamp body to balance the air pressure of the lamp cavity under different temperatures;
High-strength ultra-white tempered glass with 92% light transmission rate.
Product parameters:
| Model | WAJXS-5353C |
| Materials | Aluminium+Tempered Glass+PMMA |
| Power | 48W |
| Lumen | 3840lm |
| CRI | >80 |
| Voltage | DC24V/AC100-277V |
| Beam Angle | 25° /36° /10° X30° |
| Color Temperature | 2200K/2700K/3000K/4000K |
| Finish | Black/White/Gray |
| Size | L1000*W53*H53mm |
| IP Rate | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
Beam angle & Light distribution curve:

Product Size:

Hot Tags: LED Anti-glare Outdoor 48W Linear Wall Washer Light IP65 WAJXS-5353C, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED 288W Light Landscape Spot Light High Power Outdo...
-

LED 180W Landscape Spot Light High Power Outdoor Spo...
-

LED 144W Landscape Spot Light High Power Outdoor Spo...
-

LED 36W Landscape Spot Light High Power Outdoor Spot...
-

LED 6 Light Outdoor Spot Light For House Spotlight F...
-

Led Spotlights Outdoor Spot Lights For House DC24V I...



