LED Solar Powered Street Light Separated Design Remote Control IP65 YUF03OSSL
Description: This solar street light adopts the split design of lamp body and solar panel, which can provide sufficient power to the maximum extent and extend the use time. The light body has an indicator light, which can display the power. Equipped with remote control to realize the brightness...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Introduction
The LED Solar Powered Street Light Separated Design Remote Control IP65 adopt a split design of lamp body and solar panel, which can maximize sufficient power and extend the use time. Secondly, our lamp body has an indicator light that can show the power. What's even more unexpected is that we also have a remote control to switch brightness and different modes. Finally, our products are cheap and high-quality, which is deeply loved by our customers.
Feature
The biggest highlight of LED Solar Powered Street Light Separated Design Remote Control IP65 is that we can display the battery capacity margin. Secondly, our die-cast lamp body and internal waterproof structure enable the whole street lamp to achieve a good waterproof effect. In addition, we have a built-in large-capacity replaceable battery, which has the advantage of large capacity. Finally, our high quality monocrystalline silicon solar panels are used for good power generation.


Product Parameters:
| Model | YUF03OSSL |
| Body Materials | Aluminum |
| Solar Panel | 5V20W Monocrystalline |
| Battery Capacity | 3.2V 6AH Li-ion |
| Remote Controller | Yes |
| Power | 8W |
| LED Chip | SMD 2835 |
| Lumens | 1000LM |
| CRI | >80Ra |
| Color | 3000K/4000K/6000K |
| Mounting Mode | Pole |
| Installation Height | 3~4M |
| IP Rate | IP65 |
| Warranty | 3 Years |

Installation Method:

Application:

Hot Tags: LED Solar Powered Street Light Separated Design Remote Control IP65 YUF03OSSL, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Solar Street Light All In One Super Brightness I...
-

LED Stainless Steel Outdoor In-ground Light Landscap...
-

LED Outdoor Bollard Light Pathway Light IP65 GAS1104
-

LED Modern Outdoor Street Light High Lumen Aluminum ...
-

LED Solar Street Light All In One with Motion Sensor...
-

LED Outdoor Handrail Recessed Light IP67 DAY04OIL0030EU


