LED Solar Street Light All In One Super Brightness IP64 YUF10OSSL
Description: Hydget new solar street light is designed for courtyard, park and outdoor pathway. With all in one design, the solar panel generates electricity during the day and stores it in the battery, and when night comes, it supplies power to the street light. The light is equipped with radar...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Introduction
The LED Solar Street Light All In One Super Brightness IP64 is designed for courtyards, parks and outdoor access. Through an all-in-one design, our product generates electricity during the day and stores it in a battery, and when night comes, it powers the street lights. In addition, our products are equipped with radar sensors and dimming functions that can be set according to the weather and location. Finally, we welcome customers to come to consult or purchase.
Feature
The LED Solar Street Light All In One Super Brightness IP64 have a modern and beautiful design, and the materials are well designed to meet the needs of outdoor use. Secondly, our streamlined lamp body and internal waterproof structure make the whole street lamp achieve a good waterproof effect. What's more unexpected is that our built-in radar infrared sensor has a variety of brightness modes that can be adjusted and can also play an energy-saving effect. Finally, our products are ideal for wall or pole mounting.


Product Parameters:
| Model | YUF10OSSL |
| Body Materials | PC |
| Solar Panel | 5V 7W Monocrystalline |
| Battery Capacity | 3.7V 6AH Li-ion |
| Sensor | Radar Sensor |
| Power | 4W |
| LED Chip | SMD 2835 |
| Lumens | 600LM |
| CRI | >80Ra |
| Color | 3000K/4000K/6000K |
| Mounting Mode | Wall or Pole |
| Installation Height | 3~4M |
| IP Rate | IP64 |
| Warranty | 3 Years |


Application:

Hot Tags: LED Solar Street Light All In One Super Brightness IP64 YUF10OSSL, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China







