COB Neon LED Strip Light DC24V IP67 Outdoor Use CE UL Certificated
Description High-quality COB soft strip, uniform luminescence, no light spot, no dark shadow, color rendering index greater than or equal to 90. pure and bright light color, very soft light. Provide a variety of color temperature can be selected, the maximum luminous angle up to 180 °, IP67...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description
High-quality COB soft strip, uniform luminescence, no light spot, no dark shadow, color rendering index greater than or equal to 90. pure and bright light color, very soft light. Provide a variety of color temperature can be selected, the maximum luminous angle up to 180 °, IP67 waterproof grade, good flexibility, suitable for outdoor lighting landscape lighting.

Features:
1. 24V low voltage, safe for outdoor use
2. IP67 protection
3. Uniform light output, no light spot, high color consistency
4. Workting temperature: -25℃~+45℃
5.Passed CE, ROHS, UL certification, 3 years warranty
6.Support dimming
7. Easy to install
Product parameters:
| Model | LDMFE08W-P7-G3 COB9X 24V320S W08L05 |
| Materials | PCB,FPC |
| Power | 8W/M |
| Lumen | 500lm |
| CRI | 90 |
| Voltage | DC 24V |
| Color Temperature | 2700K/3000K/4000K/6500K |
| Finish | Black/White |
| Size | L5004*W10*H4.5mm |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 3 Years |
Product Size:

Installation
Method 1: 3M adhesive installation
Step 1:Peel 3M adhesive protective cover
Step 2:Make sure the 3M adhesive is attached to the lamp body
Step 3:Clean up the mounting surface before installation
Step 4:Put the light body on the location where it needs to be installed, turn on the power and light up
Method 2:Clips Installation
Step 1:Use a screwdriver to secure the clip to the mounting surface
Step 2:Snap the light body onto the clasp and fasten it
Step 3:Turn on the power after installation
Accessories

Hot Tags: cob neon led strip light dc24v ip67 outdoor use ce ul certificated, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
No Information
You Might Also Like
-

LED Ground Bollard Light Outdoor Garden Light 3 Ligh...
-

LED Outdoor Up And Down Aluminum Wall Light IP54 Wat...
-

LED Modern Cube-shaped Bollard Outdoor Light Post Li...
-

LED Outdoor Bollard Light Landscape Light for Garden...
-

LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color DAY05OI...
-

LED IP67 Square Recessed Light for Garden Yard DAY05...


