LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color DAY05OIL0001EU
Product Introductions Product application Application site: Swimming pools, roads, squares, sidewalks, garden floors, building exterior walls, bridges and other outdoor places can be applied to ships and yachts due to their super waterproof function Product features: 1. The lamp body is...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Product Introductions
The LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color can be adjusted via remote control and the color change speed can be adjusted in 4 modes. Secondly, we also have rubber protective covers to prevent bumps and damage. Finally, our products are cheap and high-quality, which is deeply loved by our customers.
Product Feature
The LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color is very delicate, with small and flexible characteristics and widely used. Secondly, our main body adopts 304 stainless steel face ring, which has the characteristics of corrosion resistance, high temperature resistance and durability. Finally, our products also have the characteristics of low voltage input voltage, with the characteristics of safety and reliability.

Product Parameters
| Model | DAY05OIL0001EU |
| Materials | 304 Stainless steel+aluminum |
| Power | 3W(Customized 1W) |
| LED Chip | CREE-XBD LED |
| Lumens | 280LM |
| CRI | >80Ra |
| Beam angle | 30° ,60°(customized) |
| Voltage | DC12-24V |
| Color | 3000K,4000K,6000K |
| Others | Red,Green,Blue,2700Kcustomized |
| Size | Ø48XH57mm,Opening size:Ø35-45mm,depth>61mm |
| IP Rate | IP68 |
| Warranty | 3 Years |
| Applications | Pool, swimming pool, bathroom, sauna room, fountain, buried lamp, etc |
Detail display:


Actual picture of product:

Product packaging:

INSTALLATION
Installation diagram 1:
Direct opening installation, suitable for anti-corrosion wood, marble, stone, gypsum board, etc

Installation diagram 2:
Embedded parts are selected for installation, which is suitable for cement ground, mud ground, lawn, etc

Engineering installation reference drawing

Wiring mode 1

Wiring mode 2

Wiring mode 3

Optional Accessories:

Hot Tags: LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color DAY05OIL0001EU, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Outdoor Bollard Light Pathway Light IP65 GAS1104
-

LED Solar Street Light All In One with Motion Sensor...
-

LED Step Light Outdoor In-ground Recessed Light Half...
-

LED IP67 Square Half Moon Recessed Light Outdoor Spo...
-

LED Big Beam Angle Mini In-ground Recessed Light IP6...
-

LED Square Mini Recessed Light IP67 Outdoor Spot Lig...




