
IP68 316 Stainless Steel Underwater Linear Light Swimming Pool Light
This 316 stainless steel underwater linear light is designed specifically for high-end swimming pools, water features, and marine environment lighting needs. This product combines excellent durability, ultra-high waterproof performance, and elegant design aesthetics, aiming to provide safe, long-lasting, and visually appealing lighting solutions for various underwater spaces.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Description:
This 316 stainless steel underwater linear light is designed specifically for high-end swimming pools, water features, and marine environment lighting needs. This product combines excellent durability, ultra-high waterproof performance, and elegant design aesthetics, aiming to provide safe, long-lasting, and visually appealing lighting solutions for various underwater spaces.
Features:
- IP 68 Protection Level
- Made of 316 stainless steel and acrylic
- 5mm thickened round acrylic cover
- LED color temperature option: cold white, warm white, neutral white, RGB, RGBW.
- Operating Mode: Constant Current and Voltage
Product parameters:
| Model | LX-SC-010B |
| Size | D64*526MM/D64*1026MM |
| Materials | 316 stainless steel+Aluminum+Clear PMMA Cover |
| LED Power | 24W |
| LED Source | CREE,ORSAM,LUMILEDS |
| LED Source Luminous Efficacy | 135 Lm/w(3000K),140 Lm/w(4000K),150 Lm/w(6000K) |
| CRI | Ra≥80 |
| CCT/Color | 3000K,4500K,6000K,RGBW |
| Lumen Maintenance | 50,000 hrs L70 at 25ºC |
| Beam Angle | 120˚ |
| Finish | Sliver |
| Voltage | 24V DC |
| Control | ON/OFF,DMX512 |
| Mech impact protection | IK08 |
| Protection | IP68 |

Hot Tags: IP68 316 Stainless Steel Underwater Linear Light Swimming Pool Light, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
No Information
You Might Also Like
-

LED IP68 1W DC24V Underwater Spot Pool Light 316SS
-

LED IP68 6W DC24V Underwater Spot Pool Light 316SS
-

LED 24W Underwater Pool Wall Light Stainless Steel IP68
-

LED 48W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 12W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 6W Underwater Light Stainless Steel IP68

