
LED 16W Underwater Square Pool Inground Light Stainless Steel IP68
This square inground swimming pool light is a type of lighting fixture designed specifically for use in swimming pools. These lights are installed below the waterline and provide illumination to enhance the safety, visibility, and aesthetics of the pool.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
The square inground swimming pool light is a type of lighting fixture designed specifically for use in swimming pools. These lights are installed below the waterline and provide illumination to enhance the safety, visibility, and aesthetics of the pool.
Features:
Luminaire material: 304 stainless steel, high transmittance tempered glass, anti-aging silicone sealing ring
Waterproof grade: IP68
Environmental temperature: -20 ℃ -+45 ℃
Control methods: single control, seven color internal control, seven color external control, DMX512 control
Product Parameters:
| Model | HYD-3210 |
| Power | 16W |
| Dimension | L210*W210*H130mm |
| CRI | >80Ra |
| Voltage |
DC24V
|
| Color Temperature | 2700K,3000K,4000,6000K |
| Material | 304 Stainless Steel+ Tempering glass |
| IP Rate | IP68 |
| Warranty | 2 Years |
| Installation method | Surface mounted |
Product Size:

Hot Tags: led 16w underwater square pool inground light stainless steel ip68, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED 3W Underwater Pool Inground Light Stainless Stee...
-

LED 15W Underwater Pool Wall Light Stainless Steel IP68
-

LED 12W Underwater Pool Wall Light Stainless Steel IP68
-

LED 18W Underwater Pool Fountain Light Stainless Ste...
-

LED 3W Underwater Light Stainless Steel IP68
-

IP68 LED Underwater Linear Light For Pool Lighting U...

