LED Recessed Handrail Light IP67 DAY03OIL0029EU
Product application Application site Stadium grandstand railing, sidewalk railing, stair railing, railway guardrail pole, bridge guardrail pole, or designer's DIY application Product application 1. The lamp body is exquisite and compact, with flexible and wide application 2. Easy...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Introduction
The brightness of LED Recessed Handrail Light IP67 is professionally tuned to not only illuminate your decks, stairs, play a good lighting and decorative role, but also be eye-friendly, the light is soft and not dazzling. Secondly, our bright and warm lights can create a romantic scene for you. Finally, we welcome customers to come to consult or purchase.
Feature
The LED Recessed Handrail Light IP67 is made of high-quality acrylic, and the lamp body and power supply are glued and completely insulated, which can make you use it safely and securely. Secondly, our light is very soft, has the advantage of not being harsh and will not cause damage to your eyes. Finally, our products can be used even in rain and snow.
Product application

Product Parameters:
| Model | DAY03OIL0029EU |
| Materials | Aluminum |
| Power | 1W |
| LED Chip | Wafer chip 5050SMD LED |
| Lumens | 95LM |
| CRI | >80Ra |
| Beam angle | 70° |
| Voltage | DC12 |
| Color | 3000K,4000K,6000K |
| Others | Red,Green,Blue |
| Size | 40X27XH20mm |
| Ambient temperature | -25°~+45° |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 3 Years |
| Service life | 35000h |
Application site
Stadium grandstand railing, sidewalk railing, stair railing, railway guardrail pole, bridge guardrail pole, or designer's DIY application
Actual picture of product

Product packaging

INSTALLATION
Wiring method

Optional supporting products

Installation reference view

Hot Tags: LED Recessed Handrail Light IP67 DAY03OIL0029EU, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
No Information
You Might Also Like
-

LED Outdoor Bollard Light Landscape Light for Garden...
-

LED Up and Down Outdoor Wall Light IP65 Waterproof G...
-

LED 1W Outdoor Spot Light High Lumen with Honeycomb ...
-

LED Underwater Recessed Light IP68 RGB Color DAY05OI...
-

LED IP67 Square Half Moon Recessed Light Outdoor Spo...
-

LED IP67 Square Inground Recessed Light DAY05OIL0025EU




