LED COB Outdoor In-ground Recessed Light DC12-24V DAY04OIL0010EU
Product Introductions Detail display 1.E p istar COB LED 2.9 0degree beam angle 3.3 04 Stainless steel cover 4.Steel shrapnel 5.Waterproof nut 6.Waterproof connector 7.High temperature wire 8.6 063 aluminum lamp body INSTALLATION Wiring method 1 Pre-wire laying (low-voltage end divided into...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Product Introductions:

| Model | DAY04OIL0010EU |
| Materials | 304 stainless steel, aluminum |
| Power | 3W |
| LED Chip | Epistar LED |
| Lumens | 250Lm |
| CRI | >80Ra |
| Beam angle | 90° |
| Voltage | DC12-24V |
| Color | 3000K,4000K,6000K |
| Others | Red,Green,Blue |
| Size | Ø48XH58mm,Opening size:Ø36-40mm,depth>62mm |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 3 Years |
Detail display:

1.Epistar COB LED
2.90degree beam angle
3.304 Stainless steel cover
4.Steel shrapnel
5.Waterproof nut
6.Waterproof connector
7.High temperature wire
8.6063 aluminum lamp body
INSTALLATION
Wiring method 1

Pre-wire laying (low-voltage end divided into positive and negative wiring)
1.Cut off the waterproof terminal of the lamp
2.Connect the lights in parallel to the pre-arranged main wire
3.After the main wire is connected to the constant voltage power supply/transformer, then connected to 110V/220V
Wiring method 2

1.Pre-wire laying (low-voltage end divided into positive and negative wiring)
2.Cut off the waterproof terminal of the lamp(Male end)
3. The extension wire is connected in parallel to the pre laid main wire
4. The male end of the waterproof terminal of the lamp is connected with the female end of the extension wire
5.After the main wire is connected to the constant voltage power supply/transformer, then connected to 110V/220V
Wiring method 3

1.The diversion and extension wire is 0.3 square wire.
2.1W lamp, it is recommended to connect up to 20 lamps per group
3.3W lamp, each group is recommended to connect up to 8 lamps per group
Installation method 1: direct opening installation
Wooden board, gypsum board, marble or already done wall, etc., you can directly open the hole to install, as follows

Installation method 2: Installation with embedded parts
Installed with pre-buried parts, generally applied to concrete, lawn, etc. to facilitate fixed lights, as follows:

Hot Tags: LED COB Outdoor In-ground Recessed Light DC12-24V DAY04OIL0010EU, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED IP67 Square Half Moon Recessed Light Outdoor Spo...
-

LED Mini Half Moon Outdoor In-ground Recessed Light ...
-

LED COB Outdoor In-ground Half Moon Recessed Light D...
-

LED Inground Light Outdoor Recessed Light IP67 Corne...
-

LED IP67 Square Inground Recessed Light DAY05OIL0025EU
-

LED Inground Light Outdoor Recessed Light IP67 Corne...



