LED 24W Stainless Steel Outdoor Lens Inground Light IP67
This inground light with a lens has a variety of lens angles to choose from. The surface is made of 316 stainless steel face rings, and built-in thick explosion-proof glass. It has a long service life and is resistant to pressure and abrasion. The led chips adopt well-known brands such as Philips and Osram, which have good lighting efficiency, high brightness, and are more energy-saving and environmentally friendly. They are ideal lighting fixtures for outdoor aisles, lawns, and exterior walls of buildings.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction

Features:
1. Stainless steel ring, wear-resistant and corrosion resistant
2.Built-in 15mm ultra-white glass with good light transmittance
3.The lamp body is made of high-strength die cast aluminum, with high hardness and good heat dissipation.
4.IP67 Waterproof level
5.Optional lens angle: 5 °,8°,15 °,30 °,60 °
Product parameters:
| Model | JZL18518/JZL18528/JZL18538 |
| Materials | Aluminum+Glass |
| Power | 24W |
| Lumen | 2465m |
| CRI | >80 |
| Voltage | 220~240V |
| Color Temperature | 3000K~6000 K |
| Finish | Silver |
| Size | D242*H117mm/D260*H105mm/D270*H117mm |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 2 Years |
Product Size:

Beam angle and illuminance diagram:

Hot Tags: led 24w stainless steel outdoor lens inground light ip67, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Stainless Steel Outdoor In-ground Light Anti-gla...
-

LED 3W IP67 Square Recessed Light for Garden Yard Co...
-

LED In-ground Recessed Light for Stairs and Corner I...
-

LED Big Beam Angle Mini In-ground Recessed Light IP6...
-

LED COB Outdoor In-ground Recessed Light DC12-24V DA...
-

LED Inground Light Outdoor Recessed Light IP67 Corne...


