LED 60W Stainless Steel Outdoor Inground Light
This high power outdoor inground light is a type of lighting fixture that is designed to be installed flush with the ground, typically in outdoor areas such as gardens, walkways, or driveways. High strength stainless steel face ring and die cast aluminum lamp body can ensure that the product is wear-resistant and corrosion resistant for outdoor use. 15mm thick ultra-white glass provides excellent light transmission effect and good compression resistance.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction

Features:
1. Stainless steel ring, wear-resistant and corrosion resistant
2.Built-in 15mm ultra-white glass with good light transmittance
3.The lamp body is made of high-strength die cast aluminum, with high hardness and good heat dissipation.
4.IP67 Waterproof level
Product parameters:
| Model | JZL18717 |
| Materials | Aluminum+Glass |
| Power | 60W |
| Lumen | 5100lm |
| CRI | >80 |
| Voltage | 220~240V |
| Color Temperature | 3000K~6000 K |
| Finish | Silver |
| Size | D315*H260mm |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 2 Years |
Product Size:

Beam angle and illuminance diagram:

Hot Tags: led 60w stainless steel outdoor inground light, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Stainless Steel Outdoor In-ground Light 50% Outp...
-

LED In-ground Recessed Light for Stairs and Corner I...
-

LED Square Mini Recessed Light IP67 Outdoor Spot Lig...
-

LED Mini Outdoor In-ground Recessed Light IP67 Spot ...
-

LED COB Outdoor In-ground Half Moon Recessed Light D...
-

LED COB Outdoor In-ground Recessed Light DC12-24V DA...


