LED Side Emitting In-ground Recessed Light Outdoor Step Light IP67 DAY04OIL0023EU
Product introduction Detail display 1. Q3 out of the light face cover 2. Stainless steel spring 3. The main radiator 4. Waterproof nuts 5. 0.3 square copper core PVC wire 6. Waterproof public terminal 7. 60°light beamport Product application INSTALLATION Wiring method 1 Pre-wire laying...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Product introduction:


Product Parameters:
| Model | DAY04OIL0023EU |
| Materials | 304 stainless steel, aluminum |
| Power | 1W |
| LED Chip | CREE-XBD LED |
| Lumens | 90Lm |
| CRI | >80Ra |
| Beam angle | 15°, 30° |
| Voltage | DC12-24V |
| Color | 3000K,4000K,6000K |
| Others | Red,Green,Blue |
| Size | 40X30XH35.5mm |
| IP Rate | IP67 |
| Warranty | 3 Years |
Detail display:

1. Q3 out of the light face cover
2. Stainless steel spring
3. The main radiator
4. Waterproof nuts
5. 0.3 square copper core PVC wire
6. Waterproof public terminal
7. 60°light beamport
Product application:

INSTALLATION
Wiring method 1

Pre-wire laying (low-voltage end divided into positive and negative wiring)
1.Cut off the waterproof terminal of the lamp
2.Connect the lights in parallel to the pre-arranged main wire
3.After the main wire is connected to the constant voltage power supply/transformer, then connected to 110V/220V
Wiring method 2

1.Pre-wire laying (low-voltage end divided into positive and negative wiring)
2.Cut off the waterproof terminal of the lamp(Male end)
3. The extension wire is connected in parallel to the pre laid main wire
4. The male end of the waterproof terminal of the lamp is connected with the female end of the extension wire
5.After the main wire is connected to the constant voltage power supply/transformer, then connected to 110V/220V
Wiring method 3

The diversion and extension wire is 0.3 square wire.
1W lamp, it is recommended to connect up to 20 lamps per group
3W lamp, each group is recommended to connect up to 8 lamps per group
Installation method 1: direct opening installation
Wooden board, gypsum board, marble or already done wall, etc., you can directly open the hole to install, as follows

Installation method 2: Installation with embedded parts
Installed with pre-buried parts, generally applied to concrete, lawn, etc. to facilitate fixed lights, as follows:

Hot Tags: LED Side Emitting In-ground Recessed Light Outdoor Step Light IP67 DAY04OIL0023EU, China, suppliers, manufacturers, buy, price, quotation, for sale, in stock, made in China
You Might Also Like
-

LED Solar Street Light All In One with Motion Sensor...
-

LED Step Light Outdoor In-ground Recessed Light Half...
-

LED 3W IP67 Square Recessed Light for Garden Yard Co...
-

LED Mini Half Moon Outdoor In-ground Recessed Light ...
-

LED Square Mini Recessed Light IP67 Outdoor Spot Lig...
-

LED IP67 Square Recessed Light for Garden Yard DAY05...





